26-634 Gózd, Polska
EnglishGermanPolishRussian
EnglishGermanPolishRussian

wordpress edytor tekstowy

23 października 2016

Blog

Edytor wizualny to jeden z najważniejszych elementów WordPressa – korzysta z niego praktycznie każdy użytkownik tego CMSa. To dzięki niemu możemy w łatwy i przyjazny sposób formatować nasze wpisy.

Edytor wizualny kryje wiele ciekawych funkcji, o których nie wszyscy użytkownicy wiedzą, a które mogą usprawnić naszą codzienną pracę z WordPressem.

Markdown to zestaw specjalnych znaczników, które w założeniu mają przyśpieszać i ułatwiać podstawowe formatowanie tekstu. Jeszcze nie tak dawno, aby móc korzystać z nich w WordPressie, trzeba było zainstalować specjalną wtyczkę. Jednak w wersji 4.3 pojawiły się podstawowe znaczniki Markdown, a z każdą kolejną wersją ich obsługa jest udoskonalana. Wprawdzie do wsparcia dla pełnego zestawu znaczników wciąż jeszcze daleko, ale już te, z których w tej chwili możemy korzystać w edytorze wizualnym, sporo ułatwiają (zakładając, że chce nam się nauczyć z nich korzystać).

W tej chwili WordPress obsługuje listy uporządkowane (1. lub 1)) i nieuporządkowane (* lub -), blok z cytatem (>) oraz nagłówki od 2 do 6 (##, ###, ####, ##### i ######). W wersji 4.5 do tego zestawu zostaną dodane znaczniki inline, czyli działające wewnątrz tekstu, a nie tylko w nowych liniach.
Nowy akapit a nowa linia

Gdy naciśniemy klawisz Enter, edytor automatycznie utworzy nowy akapit. Czasem jednak nie chcemy tworzyć nowego akapitu, a jedynie rozpocząć pisanie od nowej linii (na przykład po to, aby pomiędzy tymi liniami nie było tak dużego odstępu, jak pomiędzy akapitami). W takim przypadku zamiast klawisza Enter naciskamy kombinację Shift + Enter.
Tryb pisania bez rozpraszania

Distraction free modePo prawej stronie paska narzędzi edytora wizualnego znajduje się często niedostrzegana ikonka. Jej kliknięcie włącza tryb pisania bez rozpraszania (distraction-free writing mode), w którym z ekranu edycji wpisu znikają wszystkie elementy, które nie są niezbędne do pisania.
Osadzanie treści z zewnętrznych serwisów

Dzięki magicznej funkcji oEmbed w naszych wpisach możemy w łatwy sposób osadzać treści z zewnętrznych serwisów. Aby to zrobić wystarczy po prostu wkleić adres URL strony, z której treść chcemy umieścić w naszym wpisie (np. filmu w serwisie YouTube).

Oczywiście działa to tylko dla obsługiwanych przez WordPressa stron, których lista jest na szczęście bardzo długa.
Wstawianie znaków specjalnych

Niepozorna ikonka ze znakiem Ω otwiera okienko, za pomocą którego możemy do treści wpisu wstawić jeden z dostępnych znaków specjalnych.

Dodaj komentarz

Wypełnij brief strony WWW a w ciągu 24h otrzymasz darmową wycenę!
Administratorem danych osobowych jest SEOBIT Waldemar Kaźmierczak NIP:712-107-27-46 Dane przetwarzane są na podstawie art. 6 ust.1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z 27 kwietnia 2016r., dalej RODO w celu wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy. Administrator nie udostępnia danych ani nie przekazuje danych do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej. Administrator udostępnia lub powierza dane podmiotom zewnętrznym w celu realizacji przedmiotu umowy.