26-634 Gózd, Polska
EnglishGermanPolishRussian
EnglishGermanPolishRussian

Jak skonfigurować subdomenę w witrynie WordPress

9 kwietnia 2021

Blog

20 / 100

Subdomeny to świetny sposób na oddzielenie stron internetowych – wyraźne podzielenie ich i przypisanie do określonej grupy docelowej, aby zapewnić lepsze i niepowtarzalne wrażenia. Dowiedz się, czym one są, dlaczego warto ich używać i jak zainstalować subdomenę na WordPress.

27.12.2020 HOW TO SETUP A SUBDOMAIN ON YOUR WORDPRESS SITE BLOG 01

Różne witryny mają wiele różnych celów – niektóre zajmują się handlem, inne informacją, a inne marketingiem. Wiele osób może nie wiedzieć, że pojedynczą witrynę internetową można dodatkowo podzielić na mniejsze, do różnych celów. 

Możesz utworzyć tymczasową witrynę internetową, aby przetestować nowe aktualizacje, wtyczki i motywy; lub możesz chcieć utworzyć oddzielną witrynę internetową do obsługi handlu elektronicznego; a może po prostu chcesz stworzyć wyraźne oddzielenie witryny mobilnej od wersji na komputery stacjonarne, a może nawet oddzielenie zależne od lokalizacji. Aby to zrobić – aby podzielić swoją witrynę na mniejsze witryny – możesz użyć subdomen. 

Subdomena to rozszerzenie Twojej głównej nazwy domeny . Pozwala utworzyć oddzielną „część” domeny głównej – na przykład blog.yoursite.com i działać jako oddzielna witryna internetowa. 

W tym poście wyjaśnimy, dlaczego możesz potrzebować subdomeny w swojej witrynie WordPress i pokażemy Ci krok po kroku, jak używać cPanel do skonfigurowania subdomeny i zainstalowania WordPress. Skonfiguruj witrynę przejściową w oddzielnej subdomenie
i eksperymentuj bezpiecznie

Spis treści

Kiedy należy używać subdomeny w WordPress?

Subdomeny to oddzielne witryny internetowe, więc jeśli chcesz oferować usługi zupełnie inne niż w domenie głównej, powinieneś używać subdomeny.

Spójrzmy na kilka przykładów tego, jak używamy subdomen w Elementorze, aby to zilustrować. Nasza główna strona – elementor.com – jest skierowana do zwykłych użytkowników Elementora lub osób, które są zainteresowane poznaniem Elementora, jego funkcji i widżetów . Następnie mamy kilka subdomen, które oferują różne doświadczenia. Oto kilka przykładów:

 • my.elementor.com – to jest pulpit nawigacyjny konta dla klientów Elementor. Tutaj możesz zarządzać swoją licencją, subskrypcją, witrynami internetowymi itp.
 • developers.elementor.com – ta subdomena jest w 100% przeznaczona dla programistów, którzy chcą pracować z kodem Elementora. Nie jest to naprawdę istotne dla zwykłych użytkowników Elementora, dlatego warto istnieć na własnej subdomenie.
 • careers.elementor.com – to jest dla osób, które chcą pracować w Elementorze. Ponownie, nie jest to naprawdę istotne dla osób, które chcą używać Elementora we własnych witrynach, dlatego otrzymuje własną subdomenę.

Oto kilka innych przykładów użycia subdomeny:

 • Blog sklepu e-commerce – jeśli Twoja witryna główna to sklep e-commerce, możesz utworzyć subdomenę, w której będzie umieszczony blog Twojego sklepu, ponieważ jest to inne doświadczenie niż zakupy produktów. 
 • Witryny regionalne – jeśli masz witrynę wielojęzyczną lub w inny sposób lokalizujesz swoje witryny pod kątem różnych regionów, możesz użyć subdomen do oddzielenia witryn w każdym regionie. Na przykład możesz mieć de.yoursite.com (Niemcy), fr.yoursite.com (Francja) itd.
 • Oddzielne linie produktów – jeśli masz zupełnie różne linie produktów, warto podzielić je na subdomeny. Na przykład Disney ma disneycruise.disney.go.com, disneyparks.disney.go.com itd.
 • Witryny testowe – możesz utworzyć witrynę testową WordPress w subdomenie, takiej jak staging.yoursite.com.
 • Strony docelowe – jeśli chcesz stworzyć stronę docelową niezależną od Twojej strony głównej, możesz umieścić ją w subdomenie.

Zbuduj lepszą stronę internetową z Elementorem

CHODŹMY

blog side banner

Subdomeny a podfoldery

Innym typowym sposobem rozdzielenia części witryny jest użycie podfolderu, który znajduje się po nazwie domeny głównej zamiast przed:

 • Subdomena: blog.yoursite.com
 • Podfolder: twoja_witryna.com/blog

W przypadku blogów zobaczysz, że niektóre witryny używają podejścia subdomeny, a inne używają podejścia opartego na podfolderach.

Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś używać podejścia opartego na podfolderach, jeśli Twój blog jest ściśle powiązany z nazwą domeny głównej, lub podejścia subdomenowego, jeśli Twój blog jest oddzielony od domeny głównej (np. Powyższy przykład sklepu internetowego).

W Elementorze zasadniczo używamy obu podejść. Nasz główny blog znajduje się pod adresem elementor.com/blog (podfolder), ale mamy też osobny blog poświęcony programistom, który korzysta zarówno z subdomeny, jak i podfolderu pod adresem developers.elementor.com/blog .Dowiedz się, jak przekierowywać adresy URL w WordPress

Jak zainstalować WordPress na subdomenie

Dokładny proces, który musisz wykonać, zależy od dostawcy usług hostingowych , dlatego zalecamy skontaktowanie się z pomocą techniczną swojego hosta, jeśli napotkasz jakiekolwiek problemy.

Jednak w tym samouczku pokażemy, jak to zrobić za pośrednictwem cPanel , co oferuje wiele udostępnionych hostów WordPress .

1. Utwórz subdomenę

Zanim będziesz mógł zainstalować WordPress na subdomenie, musisz najpierw utworzyć rzeczywistą subdomenę za pośrednictwem pulpitu hostingowego.

Aby to zrobić w cPanel, poszukaj narzędzia Subdomeny w sekcji Domeny :

access subdomain tool

Na następnym ekranie wprowadź żądaną subdomenę w polu Subdomena , a także wybierz domenę nadrzędną z listy rozwijanej Domena . Nie ma potrzeby dodawania kropki po subdomenie – wystarczy wpisać tekst, którego chcesz użyć.

Na przykład, aby utworzyć blog.elementor.com , możesz to skonfigurować w następujący sposób:

create subdomain

Następnie kliknij Utwórz .

2. Zainstaluj WordPress w tej subdomenie

Po utworzeniu subdomeny możesz użyć automatycznego instalatora WordPress swojego hosta, aby zainstalować WordPress na tej subdomenie.

Kiedy zainstalujesz WordPress, będziesz mógł wybrać swoją subdomenę tak jak każdą inną domenę:

install wordpress

Od tego momentu wszystko zachowuje się dokładnie tak, jakbyś instalował WordPress na swojej domenie nadrzędnej.

Czy subdomeny wpływają na SEO?

Inną ważną kwestią przy korzystaniu z subdomen jest optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (SEO). Ponieważ poddomena jest technicznie „oddzielną” witryną, niektórzy użytkownicy martwią się, że wyszukiwarki nie przekażą uprawnień domeny głównej do subdomeny.

Na przykład, jeśli masz yoursite.com i blog.yoursite.com , niektórzy ludzie obawiają się, że blog nie będzie korzystać z władzy nazwę głównej domeny.

Według Johna Muellera z Google, Google może sam rozwiązać problem i nie ma nieodłącznej korzyści z SEO ani dla subdomen, ani podfolderów. Jeśli cofniesz się jeszcze bardziej do Matta Cuttsa w 2012 roku, on też powiedział to samo .

Niektórzy eksperci SEO nadal się temu sprzeciwiają i obawiają się, że subdomena nie odziedziczy pełnych uprawnień ze swojej domeny nadrzędnej, co może negatywnie wpłynąć na ranking treści w subdomenie. Ponownie, Google twierdzi, że nie stanowi to problemu, ale niektórzy ludzie nadal wolą używać podfolderów z tego powodu.

Jednak jedną z ważnych kwestii SEO przy korzystaniu z subdomen jest to, że musisz dodać każdą subdomenę do Google Search Console, a każda subdomena będzie miała własne raporty. W zależności od tego, jak korzystasz z subdomen, możesz uznać to za pozytywne lub negatywne.

Ponadto John Mueller twierdzi, że korzystanie z subdomen może nieco utrudnić Google ustalenie, jak zaindeksować Twoją witrynę. Jednak zwykle nie stanowi to problemu po pierwszym tygodniu – nawiązanie połączenia zajmuje tylko Google kilka dni.

Zbuduj lepszą stronę internetową z Elementorem

CHODŹMY

blog side banner

Jakie są wady i zalety subdomeny?

Na koniec przyjrzyjmy się niektórym zaletom i wadom korzystania z subdomeny.

Plusy

 • Oddzielne doświadczenia – subdomeny ułatwiają tworzenie zupełnie innych doświadczeń dla użytkowników.
 • Ulepszone doświadczenia – nawiązując do powyższego przykładu, tworzenie oddzielnych środowisk pozwala zoptymalizować każde doświadczenie dla użytkownika, zamiast próbować dopasować wszystko do tego samego podstawowego projektu witryny.
 • Łatwiejsze zarządzanie – jeśli masz drastycznie różne treści, może to uprościć procesy administracyjne, aby każda witryna była oddzielną instalacją WordPress w subdomenie.
 • Oddzielny hosting – jeśli chcesz, możesz skorzystać z całkowicie oddzielnych usług hostingowych dla każdej subdomeny, co może być przydatne w niektórych sytuacjach.

Cons

 • Dodatkowa złożoność – każda subdomena to oddzielna witryna, co zwiększa złożoność konfiguracji. Na przykład może być konieczne zarządzanie dwiema oddzielnymi instalacjami WordPress zamiast jednej ujednoliconej instalacji. Podobnie musisz zweryfikować obie domeny w Google Search Console.
 • Uwagi dotyczące SEO – chociaż Google twierdzi, że można używać subdomen lub podfolderów, niektórzy eksperci SEO nadal zalecają korzystanie z podfolderów, gdy tylko jest to możliwe.

Korzystasz z wielu subdomen? Wypróbuj WordPress Multisite

Jeśli chcesz utworzyć dziesiątki lub setki instalacji WordPress w subdomenach, lepiej byłoby utworzyć sieć wielostanowiskową WordPress zamiast tworzyć oddzielne instalacje WordPress w każdej subdomenie. Na przykład załóżmy, że prowadzisz lokalną firmę z dziesięcioma różnymi lokalizacjami i chcesz, aby każda lokalizacja miała własną subdomenę.

Zamiast tworzyć dziesięć oddzielnych instalacji WordPress, możesz użyć jednej instalacji WordPress na wielu serwerach i utworzyć witrynę sieciową w każdej subdomenie.

Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszym przewodnikiem po WordPress multisite .

Korzystaj z subdomen we właściwy sposób i czerp korzyści

Subdomeny WordPress mogą być przydatnym narzędziem, jeśli chcesz stworzyć osobne doświadczenia dla swoich gości lub w inny sposób stworzyć wyraźnie oddzielne części swojej witryny.

Aby zainstalować WordPress na subdomenie, musisz najpierw dodać swoją subdomenę za pośrednictwem pulpitu hostingowego. Następnie możesz użyć narzędzia do automatycznej instalacji swojego hosta, aby zainstalować WordPress w tej subdomenie, aby uruchomić swoją witrynę .

Lub, jeśli chcesz korzystać z wielu różnych subdomen, możesz rozważyć skonfigurowanie własnej wielostanowiskowej sieci WordPress.

Czy nadal masz pytania dotyczące pracy z subdomenami WordPress? Zapytaj nas w komentarzach!

Wypełnij brief strony WWW a w ciągu 24h otrzymasz darmową wycenę!
Administratorem danych osobowych jest SEOBIT Waldemar Kaźmierczak NIP:712-107-27-46 Dane przetwarzane są na podstawie art. 6 ust.1 lit. b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z 27 kwietnia 2016r., dalej RODO w celu wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy. Administrator nie udostępnia danych ani nie przekazuje danych do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej. Administrator udostępnia lub powierza dane podmiotom zewnętrznym w celu realizacji przedmiotu umowy.